Mardinli araştırmacı yazar Ahmet Çınarbaş, Mardin’de farklı dil ve dinlere mensup müzisyenlerin yer aldığı “Geçmişten Günümüze Mardin Müzisyenleri” adlı kitap ile redaktörlüğünü yaptığı Cemil Çaktır’ın deyimler ve ata sözlerden oluşan “Mardin’den Altın Sözler” adlı kitapların Mardin’in kültürünü yansıtan kitaplar olmasına rağmen Mardin’den yetkililerden yeterli desteği görmediğinden yakındı. Yıllardır Mardin kültürünü ve Mardin tarihini yansıtmak için büyük çabalar gösterdiğini söyleyen Araştırmacı yazar Çınarbaş, yeterli desteği görmediği için bir daha Kolay kolay kitap yazmayacağını belirtti.
Vefasızlıktan yakınan Çınarbaş, kentte okuma kültürünün istenen seviyede olmadığını dile getirirken birçok okuyucunun kitapları okumadan önce kitapların kapağındaki yazarına bakıp okumaya karar verdiğini söyledi.
Kitapların yazımında ve basımda hiç bir kamu kurumundan destek almadığını belirten Çınarbaş, “Mardin’den Altın Sözler Kitabı yazarı olan Mardinli yazarımız Cemil Çaktır kitabı derlediği sırada 2014 yılında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kendisiyle en son görüştüğümde kitap henüz tamamlanmıştı. Kendisine kitabı yayına hazırlama ve basım sözünü verdim. Mardin’den Altın Sözler kitabının içeriği gündelik hayata kullandığımız deyim ve ata sözlerden oluşuyor. Kitabın içeriğinde 800’den fazla deyim ve atasözü var.
Kitapların yazımında ve basımda büyük emeklerin harcandığını belirten Çınarbaş, “Gerek Geçmişten Günümüze Mardin Müzisyenleri adlı kitap gerekse de deyimler ve ata sözlerden oluşan Mardin’den Altın Sözler adlı kitap çok büyük emekler harcanarak hazırlanarak okuyuculara sunuldu ama maalesef kitaplara olan ilgi beklentilerimizi karşılayamadı. İlginin beklentimizin altında olmasının nedenlerden biri bizde okuma alışkanlığının olmaması. Bir kültür şehri olmamıza rağmen on insandan biri ya kitap okuyor ya okumuyor. Okuyucu kitabı eline alırken ön kapağını ve tasarımını beğenirse belki birkaç sayfa okur ve ardından kitabı bir köşeye bırakarak kitabı kaderiyle baş başa bırakıyor. Bu sadece bizim yazdığımız kitap için değil tüm kitaplar için geçerli. İki kitabın ortak özelliği araştırma kitapları olmasıdır. Kitaplar roman ve öykü tarzı olmadığı için sürekli okuyucunun elinde olabilir.” ifadelerini kullandı.
Mardin’in bir kültür şehri olmasından dolayı sürekli yatırımların olduğunu ama yazılı kültüre sahip çıkılmadığını altını çizen Çınarbaş, “Mardin bir kültür şehri olması nedeniyle sürekli yatırımlar oluyor ama Mardin’in kültürünü yansıtan yazılı kitaplara destek olunmuyor. Yeterli desteği görmediğimiz için artık Mardin kültürü ile ilgili kitap yazmayı düşünmüyoruz. Kitaplarımıza ilgiyi il ve ülke dışında azda olsa görüyoruz ama maalesef bizim okuyucularımız, yetkililerimiz ve kitap satışı yapan noktalar gerekli desteği ve ilgiyi göstermiyor. İki kitabın yazımında ve basımında eski belediye başkanımız sayın Mehmet beşir Ayanoğlu’nun desteğini gördük. Durum böyle olunca bizde de kitap kaleme alma arzusu kalmıyor. Kamu Kurum ve kuruluşları amirlerinden ve okuyucularımızdan ricamız kendi yazılı kültürlerine sahip çıkmalarıdır.” şeklinde konuştu.
Mardin Arena/Nesrin Olgaç